افزایش رتبه سایت با لینکدهی و بک لینک

افزایش رتبه سایت با لینکدهی و بک لینک

19آذر

لینک‌ها یکی از عناصر مهم در رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو است. لینک دهی به سایت‌های دیگر و گرفتن لینک از دیگران یکی از مباحث مهم در این مقوله میباشد.


از اواخر سال 1990 موتورهای جستجو لینک های ورودی به یک سایت را معیاری برای محبوبیت یک سایت در نظر میگیرند. موتورهای جستجو با استفاده از اگوریتم‌های پیچیده، بر اساس اطلاعات لینک‌ها، سایت‌ها و صفحات را مورد ارزیابی دقیقی قرار میدهند.

لینک ها در سئو همه چیز نیستند، ولی بخشی از خصیصه‌های حرفه‌ای بسیاری از الگوریتم موتورهای جستجو به فاکتورهای وابسته به لینک مرتبطند.

موتور های جستجو از طریق لینک ها نه فقط میزان محبوبیت یک سایت را مورد تحلیل قرار میدهند بلکه میزان قابلیت اعتماد (trust) و اعتبار (authority) را نیز آنالیز می‌کنند. سایت‌های قابل اعتماد به سایت‌های معتمد دیگر لینک می‌دهند در حالی که سایت‌های اسپم لینک‌های بسیار کمی از سایت‌های معتمد دارند.

سیگنال‌های لینک (Link Signals)
چگونه موتورهای جستجو به لینک‌ها امتیاز می‌دهند؟ برای پاسخ به این سوال باید المان‌های اختصاصی لینک را مورد بررسی قرار دهیم، و نحوه دسترسی یک موتور جستجو به این المان‌ها چگونه است. البته ما قادر نیستیم به طور دقیق آنچه را که موتور جستجو به عنوان متریک در نظر میگیرد، بیابیم. لیکن طی تجربه و آزمون و خطا میتوان به طور نسبی نحوه عملکرد آن را تحلیل و آنالیز نمود. در زیر برخی از فاکتورهای مهم که بیشتر مورد توجه است آورده شده است.

محبوبیت عمومی
سایتی که محبوبتر (popularity) و مهم‌تر باشد لینک زیادی به آن سایت داده خواهد شد. به عنوان مثال هزاران لینک به سایت ویکیپدیا ارجاع شده است، که این حاکی از آن است که سایت ویکیپدیا، سایتی مهم و محبوب است. برای اینکه از موتور جستجو قابلیت اعتماد (trust) و اعتبار (authority) بدست آورید، شما به لینک‌دهی از سایت‌های دیگر در فیلد کاری خودتان نیازمندید. در عین حال هرچه این سایتها محبوبتر، معتبرتر و قابلیت اطمینان آنها بالاتر باشد، لینکدهی به سایت شما تاثیر بیشتری روی سه فاکتور خواهد داشت.

محبوبیت تخصصی
لینکدهی از جانب سایت‌هایی که موضوع و محتوای آنها با محتوای سایت شما همخوانی داشته باشد اهمیت زیادی دارد. و تاثیرش از حالتی که یک وبسایت غیر مرتبط به شما لینک دهد به مراتب بیشتر خواهد بود.

متن لینک
یکی از مهمترین سیگنالها که موتورهای جستجو در رتبه دهی استفاده می‌کنند متن لینک است. اگر تعداد بیشماری لینک به صفحه‌ای با کلمات کلیدی درست اشاره نماید، بدون شک آن صفحه نسبت به متن لینک از رتبه بالایی برخوردار است. لذا متن لینکی که به چنین صفحه ای اشاره میکند باید با موضوع ارتباط داشته باشد.

رتبه اعتماد (Trust Rank)
بدون شک اینترنت مملو از صفحات اسپم است. تخمین ها حاکی از این است که بالغ بر 60 درصد صفحات وب اسپم هستند. لذا موتورهای جستجو مکانیزمی برای جداسازی محتوای بی ربط و اسپم از محتوای مناسب دارند. مکانیزمی بر اساس گراف لینک‌ها، که قابلیت و میزان اعتماد (trust) را می‌سنجد. بدست آوردن لینک از سایت‌هایی با دامنه اعتماد بالا منجر به امتیاز بالایی در این متریک خواهد شد. وبسایتهای دانشگاهی، دولتی و سازمان‌های غیر انتفاعی نمونه سایت‌هایی با دامنه اعتماد (trust) بالا هستند.

محله لینک (link neighborhood)
لینک های اسپم همواره دوطرفه است. وبسایتی که به یک سایت اسپم لینک میدهد خودش نیز یک سایت اسپم به حساب می آید، و این سایت به نوبه خود از سایت های اسپم لینکدهی میشود. در مجموع موتور جستجو با نگاهی به این لینکها، محله لینک سایت را درخواهد یافت. لذا در انتخاب سایتهایی که قصد لینکدهی به آنها دارید دقت بیشتری نمائید، همچنین مراقب سایت‌هایی که قصد لینکدهی به شما دارند، باشید.

اشتراک گذاری در شبکه‌های اجتماعی
در سال‌های اخیر شاهد انفجار اشتراک مطالب از طریق شبکه های اجتماعی همچون فیسبوک، توئیتر، گوگل پلاس و ... بوده ایم. گرچه رفتار موتورهای جستجو با لینک‌های اشتراک متفاوت از لینک‌های معمولی است اما در عین حال به این لینک‌ها هم توجه خاصی دارد. بحث‌های زیادی مابین حرفه ای‌ها در مورد تاثیر لینک‌های اشتراک بر روی الگوریتم موتورهای جستجو وجود دارد، ولی در کل هیچیک اهمیت رو به افزایش این شبکه ها را روی رتبه‌بندی انکار نمی‌کنند.

ادامه دارد ...

نظرات (1)

avatar
سحر 1395/09/22 09:16:09

این نظر تست است.

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.