طراحی سایت با تکنیک پارالاکس (Parallax)

طراحی سایت با تکنیک پارالاکس (Parallax)

23آذر

طراحی سایت با تکنیک پارالاکس یکی از جذابترین تکنیکهای مدرن طراحی وبسایت است که در سالهای اخیر مورد توجه طراحان قرار گرفته است. این تکنیک مزایا و معایب مربوط به خودش را دارد که در این مقاله بررسی خواهد شد.


به کار گیری این تکنیک از سال 2013 در طراحی سایت آغاز شده است. طراحی سایت با این شیوه از نظر گرافیگی و زیبایی تاثیر زیادی روی کاربر دارد. همچنین این روش جدید توانسته است مانند گرافیک فلت، محبوبیت خاصی بین طراحان وب به دست آورد.

یکی از افکتهای این تکنیک با استفاده از لایه های دو بعدی و حرکت دادن این لایه‌ها در صفحه با سرعت‌های متفاوت جلوه‌هایی ایجاد میگردد، که کاربر احساس میکند منظره پیش رویش سه بعدی است.یکی دیگر از نمونه افکت‌هایی که در این شیوه پیاده سازی میشود تغییر میدان دید با حرکت دادن موس است، کاربر با حرکت موس از سمت راست صفحه به سمت چپ (یا بالعکس) می‌تواند میدان دید را گسترش دهد، و از عرضی که در مانیتور مشاهده می‌کند فراتر رود، به عبارتی منظره را بصورت ۱۸۰ درجه میبیند. در این حالت عناصر و اجزای صفحه سر جای خودشان قرار دارند ولی کاربر میتواند عرض صفحه رو از سمت راست به چپ و از سمت چپ به راست و فراتر از عرض ثابت صفحه مشاهده کند، انگار دوربینی در دست گرفته و در حال تماشای یک منظره است.

در حالت عادی زمانی که شما دوربین رو به راست یا چپ میچرخانید ، درختان و اجزای طبیعت سرجای خودشان هستند ولی شما میدان دیدتان را تغییر میدهید و زوایایی که بطور مستقیم تو میدان دیدتان نیست را با چرخاندن دوربین به راست و چپ میتوانید ببینید.

اگر مانیتور کاربر ۱۰۲۴ پیکسل باشد و عرض صفحه وب شما ۱۳۶۶ پیکسل طراحی شده باشد، اما کاربر تصویر صفحه وب را  از مرکز تصویر به اندازه ی همان ۱۰۲۴ پیکسل میبیند، حالا اگر پارالاکس رو به اینصورت تو صفحه اجرا کنید ، کاربر می‌تواند با کشیدن موس از سمت چپ و راست ، گوشه ی سمت راست و چپ اضافی صفحه را که پنهان بود طی کند و ببیند.

در طراحی سایت با روش پارالاکس سایت‌ها اغلب از یک صفحه تشکیل شده‌اند و با اسکرول و یا حرکت موس، افکتی از افکت‌های ذکر شده رخ می‌دهد. این افکت‌ها برگشت پذیر هستند، به زبان ساده‌تر یعنی با برگشت اسکرول انجام شده و یا برگشت موس به محل قبلی، صفحه سایت به حالت قبلی خود بر می‌گردد و همه چیز در سر جای خودش قرار می گیرد.
در حال حاضر، بیشتر وب سایت های پارالاکس متعلق به شرکت هایی است که به صورت مستقیم با مصرف کننده در ارتباط هستند، به دلیل اینکه آنها تمایل بیشتری برای استفاده از آخرین فناوری های بازاریابی خلاقانه دارند.

این موضوع می تواند در مورد کسب و کارهای خدماتی نیز صادق باشد، در واقع از زمان طراحی سایت های داینامیک که منجر شد توجه مردم بیشتر به سایت ها جلب بشود و زمان بیشتری در سایت باقی بمانند، شرکت ها می توانند جزئیات بیشتری از خودشان را ارائه داده و داستان مفصل تری از خودشان تعریف کنند.
یکی از مزایای اصلی طراحی سایت پارالاکس این می باشد که اجازه می دهد یک وب سایت فقط با حرکت اسکرول ماوس به پایین صفحه با بازدیدکنندگان خود در تعریف یک داستان هم قدم بشود. این روش بسیار کارآمد می باشد مخصوصا در مورد بازدیدکنندگانی که دوست ندارند روی تعداد زیادی لینک کلیک کنند و یا صفحات بسیار زیادی را برای یافتن مطالب مورد نظرشان مرور کنند.

طراحی سایت پارالاکس همچنین شرکت ها را قادر می سازد تا یک تصویر منحصر به فرد از خودشان توسط وب سایت شان ارائه دهند. یک سبک ارتباطی پویا توجه بازدیدکنندگان را بیشتر از یک وب سایت منظم جلب می کند و جمعیت جوان را که دنبال تجربه‌های متفاوت هستند جذب خواهد کرد.

به علاوه سبک روان و خطی ارتباطات باعث پیگیری و ماندن بازدیدکنندگان روی سایت می شود و این باعث جذب و انتقال بیشتر پیام شرکت ها توسط بازدیدکنندگان می شود.
از طرف دیگر، طراحی وب سایت پارالاکس تعدادی اشکالات بالقوه دارد، به خصوص با سئو.

طراحی سایت پارالاکس اساسا یک سایت تک صفحه‌ای است و طراحی تک صفحه‌ای, بهینه سازی سایت را برای طیف گسترده‌ای از کلمات کلیدی جستجو مشکل می‌کند. طراحی تک صفحه ای همچنین شما را به داشتن فقط یک مجموعه متا دیتا برای سایت محدود می کند. این بدان معناست که فقط یک راه برای مشتریان جهت پیدا کردن شما در وب وجود دارد. با سایت های چند صفحه ای، مردم می توانند سایت شما را از طریق تمام صفحات مختلف پیدا کنند.

متخصصان سئو به طور کلی پیشنهاد می کنند که فقط از یک تگ H1 در هر صفحه استفاده شود. و با داشتن فقط یک صفحه تعداد کلمات کلیدی H1 در سایت های پارالاکس محدود می شود. به صورت فنی شما می بایست تمام آن کلمات کلیدی را در یک Header بگنجانید. اما این موضوع را خوانندگان و بازدیدکنندگان متوجه نخواهند شد ولی موتورهای جستجو به این موضوع مشکوک خواهند شد.

نکته منفی دیگر وب سایت های پارالاکس این است که گوگل صفحات بزرگ را دوست ندارد زیرا این گونه صفحات همیشه در حال بارگزاری هستند.و به کندی توسط مرورگر های وب بالا می آیند. اگر یک صفحه پارالاکس زمان زیادی جهت لود شدن بگیرد, مردم آن صفحه را می بندند و به سایت دیگری می روند. سیستم های تجزیه و تحلیل ترافیک وب سایت ها نیز یک مشکل را ارائه می دهند, اینکه در حال حاضر این ابزارهای آنالیزور ترافیک قابلیت محاسبه دقیق میزان تعامل روی یک سایت تک صفحه ای را ندارند.

در نهایت طراحی سایت پارالاکس به خوبی روی دستگاه های موبایل کار نمی کند و این موضوع با گسترش روز به روز وب گردی با تلفن همراه اهمیت بیشتری پیدا می کند .

اگر شما به دنبال یک راه جدید و جالب برای تعامل بیشتر با بازدیدکنندگان وب سایت هستید، طراحی وب سایت پارالاکس یک پیشنهاد مرسوم و مد روز می باشد. این می تواند باعث برجسته و منحصر به فرد شدن سایت شما در میان دیگر سایت ها شود و این احتمال را که بازدیدکنندگان سایت با شرکت شما ارتباط برقرار کنند را افزایش می دهد.

با این حال اگر مراجعه بازدیدکنندگان به سایت شما به سئو وابسته است، باید در مورد استفاده از طراحی سایت پارالاکس مجددا فکر نمایید.

نظرات (0)

لطفا نظرات خود را با ما در میان بگذارید.